Why Eating Healthy is Cheaper

Siphiwe Baleka is the founder of Fitness Trucking, LLC and serves as the Driver Health and Fitness Coach at Prime Inc., a commercial trucking company based in Springfield, MO. His innovative, on-the-go wellness program has helped thousands of truck drivers lose weight and reclaim their health. Formerly, Baleka has served as the Driver Health Editor for both Road King magazine and The Trucking Network magazine, and failed to qualify for the 1992 US Olympic Swimming Trials in the 100 freestyle by just 0.8 seconds. He graduated from Yale University and is the first African American ever named to the First Team All-Ivy League Swim Team. He is the author of 4-Minute Fit.

It’s a common misperception that it’s too expensive to eat healthfully. But the truth is, it will save you tens of thousands of dollars in the long run, not to mention the priceless feeling of living with a healthy body and mind. Read more in 4 Minute Fit: The Metabolism Accelerator for the Time-Crunched, Deskbound, and Stressed Out.

Here are two riffs I overhear at work that make me stop what I’m doing and react:

  • “I’m eating like crap, but at least these Value Meals are cheap.”
  • “I want to eat healthier, but I can’t afford it; those thirteen-dollar lunches from the Whole Foods salad bar are way out of my price range.”

In the first scenario—the person who thinks he’s getting a better economic deal for eating like crap—we see a person who’s making a terrible long-term investment. Study after study shows how costly it is to be obese, both for the individual and for society. And it doesn’t stop there. Obese people are less likely to be hired, less likely to be promoted, and less likely to get raises; plus, they incur hidden costs, like putting extra gas into their cars to accommodate their extra weight.

4-Minute Fit

4-Minute Fit

by Siphiwe Baleka

  • Get 4-Minute Fit
  • Get 4-Minute Fit
  • Get 4-Minute Fit
  • Get 4-Minute Fit

We’re talking about thousands—perhaps tens of thousands—of dollars a year taken from your paychecks and personal income just for being obese. That’s a lot of Value Meals! Let’s be clear: living an unhealthy life comes with a lot of hidden costs.

What’s more, eating healthy doesn’t necessarily mean eating $13 lunches at Whole Foods. One personal example: right now I am a single father with shared custody. I have a busy life, and I try to get the “busy” out of the way before my boys come to me on weekends. One way I try to maximize time is to do the meal preparation before they arrive— without losing and destroying the nutrients from the food. So several times a week, I’ll buy some celery, carrots, onions, and garlic at the local organic market, and a whole organic free-range chicken. (It costs a little more, but not dramatically more, and the nutritional payoff of local, organic food is worth it.) I’ll chop up the vegetables, dump everything into a Crock-Pot, throw in some seasonings, and slow-cook this.

Start to finish, it might take me twenty minutes to prepare, and then the slow cooker does the rest. We’re talking basic ingredients. (Other favorites of mine: beets, okra, spinach—nothing exotic—with some sort of meat.) It might cost $20, tops. And this will feed three of us for dinner and lunch the next day—with some left over. We’re talking six to eight healthy, organic meals from one food prep, for maybe $20. That’s no $13 salad! (In fact, it’s a lot less expensive than those “value meals” at the chicken joint.)

There are infinite combinations for eating healthy. There are also countless substitutions—for both your personal taste preferences and your finances. Don’t want to buy a whole organic chicken? Use fish, turkey, bison, or lean beef. Don’t want to eat pasta? Try spaghetti squash; it’s an inexpensive base that mimics pasta, without all the carbs. Spaghetti squash with tomato sauce and some chicken, shrimp, or bison sausage? That’s tasty and supremely nutritious. And it’s costing you much less than dinner at Chili’s or Applebee’s.

More Stories >